Sponzorovaný odkaz:

Ochrana proti HPV infekci

Jak je možno zabránit vzniku těchto onemocnění?


A) Primární prevence = zamezení­ vzniku nemoci

 • Kondom
  Kondom snižuje riziko přenosu, ale k infekci může v malém procentu dojít. HPV se přenáší především pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Nemusí tedy jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při jiných nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení). Ani kondom tedy není dokonalou ochranou. Každopádně zabraňuje i jiným pohlavně přenosným onemocněním.

 • Očkování proti HPV
  Moderní metoda, která vytvořením imunitní paměti chrání před infekcí a následným rozvojem onemocnění. Rozsah ochrany je dán počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání. Jedná se o specifickou podporu imunity.


 • Podpora imunity
  Jakákoliv metoda podporující imununitní systém zvyšuje jeho obranyschopnost proti virové infekci (doplňky stravy, pohyb, vitaminy, alternativní metody).

 • Sexuální abstinence
  Nejsnáze zabráníme infekci tak, že se vyhneme jejímu přenosu. Ten však probíhá i kontakty kůže, nemusí jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení).


B) Sekundární prevence =včasný záchyt nemoci a její řešení

 • Screening karcinomu hrdla děložního
  Děložní hrdlo je snadno dostupné, a tak je možné relativně snadno provádět dlouhodobé sledování. Screening je založen na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který je u nás bývá prováděn ženám po zahájení pohlavního života jednou ročně. Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního ukáže včas na počínající nádorové změny. Součástí vyšetření je optická kontrola hrdla děložního – kolposkopie. Přestože prevence je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé ženy této možnosti nevyužívají. Svého gynekologa řádně navštěvuje jen něco málo přes 50 procent žen v reprodukčním věku. Většina nádorů hrdla děložního se vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly.


Sekundární prevence karcinomů zevních rodidel (vulvy), pochvy, penisu a konečníku bohužel neexistuje!!