Sponzorovaný odkaz:

Konizace čípku děložního

Konizace čípku je relativně malý gynekologický zákrok, kterého se určitě nemusíte bát, pokud je dělán za přesně daných podmínek a pokud je jeho provedení opravdu nutné.

Velmi často díky neznalosti nebo nedostatečným zkušenostem jsou tyto zákroky dělány buď zbytečně radikálně (odebíráno velké množství tkáně děložního hrdla a tím i výraznější poškození čípku) nebo jsou často provedeny i u nálezů, které se mohou dle dnešních doporučení bez problémů sledovat (zvláště u žen, které nerodily nebo ještě těhotenství plánují). Za posledních 20 let se v tomto ohlednu spousta věcí zcela zásadně změnila (diagnostika, test na HPV viry, technika konizace, indikace operací, důraz na expertní vyšetření čípku děložního atd.) a proto by lékař, který výkon doporučuje měl dle těchto zásad vždy postupovat.

Také ve spoustě nemocnic dodržovaná praxe několikadenní hospitalizace po tomto zákroku je z dnešního pohledu zcela zbytečná a 99% výkonů lze provádět v režimu jednodenní chirurgie (tj. s propuštěním za cca 2 hodiny pokud je děláno v narkóze, v případě operace v lokálním znecitlivění pak s odchodem za 10 minut po výkonu)


Technika provedení konizace


Při volbě techniky konizace (viz obrázek) je velmi důležité a zcela zásadní, zda jsou změny na čípku povrchové (jsou viditelné při kolposkopickém vyšetření) nebo zda se schovávají dovnitř do hrdla (tzv. zanořená transformační zona).

Také se v rozvaze postupu bere, zda pacientka ještě plánuje těhotenství. Často totiž stačí, aby byl zákrok minimální (tj velmi šetrný a čípek poškodil co nejméně) a není naprosto potřeba nešetrná destrukce děložního hrdla (zvlášť do hloubky čípku)!Dnešní trendy


Provádí se jako jednodenní chirurgie a samotný výkon trvá cca 5-10 minut.
  • v krátké celkové anestezii (bez intubace)
    Příjem bývá ve zvolený den a propuštění pak za cca 2 hodiny po zákroku

  • lokální umrtvení (analgezii) opichem
    U výkonů v lokální analgezii odcházíte cca za 10 minut po výkonu.


Jaká jsou opatření po konizaci


Po zákroku žena odchází sama, dle typu anestezie za 10 minut2 hodiny, v případě, že je bez potíží. Pacientkám doporučujeme doprovod a v žádném případě v den zákroku není vhodné řídit motorové vozidlo. Je možno pociťovat mírné bolesti v podbřišku. Průvodním jevem při hojení hrdla je většinou mírné špinění (typicky 10-14 dnů) a často i mírný výtok. Dále cca měsíc od zákroku je nutné se vyvarovat pohlavnímu styku a sportovní aktivitě. Používání menstruačních tampónů není vhodné

Poté velmi doporučujeme zavádět vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu na noc 1 vaginální tabletu).